LISN-MIL461-100D Two Line LISN, 50μH
Condition:
New
Manufacturer:
The EMC Shop
Frequency Range:
9 kHz - 100 MHz
EUT Current Handling:
70 A (100 Amps)
Standards Met:
MIL-STD-462D, MIL-STD-461
Max Voltage (DC):
500 V
Max. Voltage (AC 50/60 Hz):
250 V
Max. Voltage (AC 400 Hz):
140 V
Impedance:
(50μH + 5 Ω) || 50 Ω (+/- 20 %)
DC-Resitance mains-EuT:
ca. 10 mΩ
EuT Connectors:
Wing terminals
Dimensions:
12.5" x 10" x 8.5"
Weight:
15 LBs
Applications:
Conducted Emissions, Military EMC Testing
Categories:
LISN's
Downloads
Download Datasheet
No reviews yet Write a Review
Availability:
Usually ships in 24 hours.
SKU:
LISN-MIL461-100D-RE
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Overview
The EuT is connected to the wing terminals at the front panel, the EMI-Receiver to the BNCconnector of the path to be measured. The other BNC-output is terminated with the supplied 50 Ω termination.
Frequency Range (0.009) 0.15 - 30 (100) MHz
Max. cont. current 70 A
Max. current (limited time) 100 A
Max Voltage (DC) 500 V
Max. Voltage (AC 50/60 Hz) 250 V
Max. Voltage (AC 400 Hz) 140 V
Impedance (50μH + 5 Ω) || 50 Ω (+/- 20 %)
DC-Resitance mains-EuT ca. 10 mΩ
EuT Connectors Wing terminals
Dimensions 220 x 320 x 260(+2x35) mm
Weight 6.5 kg
Videos
Key Considerations
Manufacturer:
The EMC Shop
Frequency Range:
9 kHz - 100 MHz
EUT Current Handling:
70 A (100 Amps)
Standards Met:
MIL-STD-462D, MIL-STD-461
Max Voltage (DC):
500 V
Max. Voltage (AC 50/60 Hz):
250 V
Max. Voltage (AC 400 Hz):
140 V
Impedance:
DC-Resitance mains-EuT:
ca. 10 mΩ
EuT Connectors:
Wing terminals
Dimensions:
12.5" x 10" x 8.5"