FCC-LISN-50-50-4-02 Line Impedance Stabilization Network
Condition:
Used
Manufacturer:
FCC
EUT Current Handling:
32 Amps
EUT Voltage Handling:
540V/260V
Applications:
CE Marking, Medical Devices, Industrial Machinery, Electronics & IT
Services Available:
ISO 17025 Calibration, Rentals, Leases, Purchases, Repairs, Eval/Characterization
Test Standards:
ISO 60601-1-2, FCC Part 15
Additional Test Standards:
CISPR 16-1-2, VDE 0876, FCC part 15, MIL-STD-461
Inductance:
5 µH
No reviews yet Write a Review
Availability:
Inquire for Availability
SKU:
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Check out our Google Reviews
FCC-LISN-50-50-4-02 Overview
The FCC-LISN-50-50-4-02 is a Line Impedance Stabilization Network for the measurement of line-conducted interference within the range of 9 kHz to 30MHz, according to the CISPR 16-1-2 standard. The device is designed for testing 3-phase and single phase, AC powered equipment with supply voltages up to maximum 450V/260V and 32A. Conducted noise can be measured on each phase and on the neutral conductor. The FCC-LISN-50-50-4-02 has separate RF outputs for each phase and neutral and consequently can be coupled with the LISN-CISPR to split the emissions in its common mode and differential mode components. The LISN-CISPR16- 32A has no integrated high pass filter at the RF outputs, but comes with an external 9 kHz coaxial high pass instead. The single-phase DUT socket is available in country-specific variants.
Frequency range 9 kHz to 30 MHz
Impedance 50 Ω â•‘ (50 µH + 5 Ω)
Artificial hand 220 pF + 511 Ω
Switchable PE 50 Ω ± 50 µH
• 250µH pre-filter
• Separate RF outputs for each line and neutral
• Air core inductors
• Line voltage max. 540V/260V / 50 – 60 Hz, CAT
Max. current per line and neutral 32A @ 23°C each
3-phase DUT socket CEE/IEC60309, 3L+N+PE, 32A, female
Single-phase DUT socket country specific
Power connector CEE/IEC60309, 3L+N+PE, 32A, male
Measurement connectors 50 Ω BNC
• External 9 kHz high pass filter, N-male / N-female
Measurement connectors +5°C … + 40°C; 5% to 80% RH
Videos
FCC-LISN-50-50-4-02 Key Considerations
Manufacturer:
FCC
EUT Current Handling:
32 Amps
EUT Voltage Handling:
540V/260V
Applications:
Services Available:
Test Standards:
ISO 60601-1-2, FCC Part 15
Additional Test Standards:
Inductance:
5 µH