Solar 7012-106R 10 µF Feed-Thru Capacitor
Condition:
Used
Manufacturer:
Solar EMC
Tolerance:
±10%
DC at 85°:
1000 V
RMS, 60 Hz:
600 V
RMS, 400 Hz:
500 V
Output Power:
200 Amps. Continuous, 350 Amps. Intermittent
No reviews yet Write a Review
Availability:
In Stock
SKU:
8286-PU-1
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Overview
The EMC Shop is an ISO 17025 accredited calibration company with the Solar 7012-106R 10 µF Feed-Thru Capacitor in stock available for sale or rental. Repair and refurbishment services available as well. Contact us now for application support.
Videos
Key Considerations
Manufacturer:
Solar EMC
Tolerance:
±10%
DC at 85°:
1000 V
RMS, 60 Hz:
600 V
RMS, 400 Hz:
500 V