BCIP100M 10 kHz - 100 MHz, 100 Watt EMI Current Injection Probe
Condition:
New
Manufacturer:
The EMC Shop
Frequency range:
10 kHz - 230 MHz
Inner diameter (I.D.):
1.50" ( 38 mm )
Connector type:
N(f)
Maximum input power:
200 Watts
Max current field ( @400 MHz ):
500 mA
Max voltage field ( @230 MHz ):
30 Vrms
Test Standards:
IEC 61000-4-6 BCI, MIL-STD-461 CS114
No reviews yet Write a Review
Availability:
Typically in Stock
SKU:
3919
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Check out our Google Reviews
Overview
The Bulk Current Injection Probe is used to inject RF-current into cables of electrical equipment to test the susceptibility against radiated electromagnetic energy. It was designed to meet the specifications of IEC 61000-4-6 standards for commercial, medical, military and other RF conducted immunity standards up to 30 V/m. The probe can be easily clamped around test conductors and supports cable harness diameters up to 36 mm in diameter.
  • Meets specifications of IEC 61000-4-6
  • Handles 100 Watts CW
  • Designed for commercial, medical, military and other RF conducted immunity standards
  • Low insertion loss
Videos
Key Considerations
Manufacturer:
The EMC Shop
Frequency range:
10 kHz - 230 MHz
Inner diameter (I.D.):
1.50" ( 38 mm )
Connector type:
N(f)
Maximum input power:
200 Watts
500 mA