TWT18G-300 8 GHz - 18 GHz, 300 Watt RF CW Amplifier
Manufacturer:
The EMC Shop
Weight:
70 lbs
Dimensions:
19W x 25D x 8.75H
Frequency range:
8.0 – 18.0 GHz
Gain:
55 dB
Rated Power:
300 watts
No reviews yet Write a Review
SKU:
sku-1882
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Check out our Google Reviews
Overview
The TWT18G-300 operates from 7.5 GHz to 18 GHz, with 300 watts of output power the unit is suitable for MIL-STD-461 RS103, DO-160 testing and more.
TWT18G-300 Specifications:
  • Frequency Range: 7.5-18GHz
  • Output Power: 300W CW min.
  • Internal Protection: Up to 0dBm for no damage
  • Gain @ rated power: 55dB
  • Gain Adjustment: 0 to 30dB
  • Input / Output Impedance: 50 ohms (VSWR 2.0:1)
  • Noise Figure: ≤35dB
  • RF Input / Output Connectors: RF Input Type N Female/RF Output WRD750
  • Modulation: AM / FM / Pulse
  • Spurious: -50dBc
  • Harmonics: -6dBc Typical
  • Harmonics (nom.) @Rated Power: 7.5-12GHz: -5 to -10dBc; 12-18GHz: -10 to -20dBc
  • Prime Power: 220V AC +/-10%, 50/60 Hz, Three Phase 5 wires
Key Considerations
Manufacturer:
The EMC Shop
Weight:
70 lbs
Dimensions:
19W x 25D x 8.75H
Frequency range:
8.0 – 18.0 GHz