LISN400M30H 30 Hz - 500 MHz, 1 µH LISN
Condition:
New
Manufacturer:
Electro Compliance Inc.
  • 50 Ω // 1 µH LISN characterized from 30 Hz – 500 MHz
  • V-AMN configuration for measurements on measure asymmetrical (common mode) lines
  • 0 to 60 VDC up to 10 Amps continuous power handling
  • Built in accordance to ISO 14302, ECSS-E-ST-20-07C Rev 1, SIST EN 16603-20-07:2022 and more
  • 4 mm banana sockets connectors
  • DC Resistance: 120 mΩ
No reviews yet Write a Review
Availability:
In Stock
SKU:
100351-PU
Due to tariff increases, some items in our catalog are subject to additional costs when purchased.
Getting Started...
Overview
The LISN400M30H is a high frequency, 1 microhenry LISN built in accordance to ISO 14302, ECSS-E-ST-20-07C, and more. The 1µH inductor mimics the typical inductance of the supply wire harness in small spacecraft or satellites.
Specifications:
LISN type: V-AMN, 50 Ω // 1 µH
Characterized frequency range: 30 Hz – 500 MHz
DC Resistance: 120 mΩ
Maximum current: 10 A continuous
Operating voltage range: 0 – 60V DC
EUT / SOURCE terminals: 4 mm banana sockets
Dimensions: W 120 mm x L 175 mm x H 85 mm;